AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  RPGRPG  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Röportaj ve Kısa Bilgiler

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Yönetici
Hogwarts Baş Müdürü

Meslek : Öğrenci
Büyü Gücü : 1696
Sihir Tozu : 301

MesajKonu: Röportaj ve Kısa Bilgiler   Perş. Eyl. 24, 2009 11:18 am

Joanne Kathleen Rowling
Doğum: 31 Temmuz 1965

Eserleri:
Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter ve Melez Prens
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
Çağlar Boyu Quidditch
Ozan Beedle’ın Hikayeleri

J.K. Rowling şunları yapmayacağını özellikle belirtiyor:
1. Ofisine yollanan Harry Potter kitaplarını imzalamak.
2. Belirli konular hakkında kişisel soruları yanıtlamak.
3. İmzalı fotoğraf yollamak.

Aşağıdaki bilgilerin ilginizi çekeceğini umarız:

1-Harry Potter fikri nerede aklınıza geldi?
1990 yılında Manchester’dan Londra’ya giden bir trende otururken birden aklıma geldi. Harry’i çok net bir şekilde gördüm, bir büyücü olduğunu biliyordum ve büyücülük okulunun nasıl bir yer olabileceğini düşünmeye başladım. Tren geç kaldı ve trenden inerken karakterlerin çoğu zaten kafamda oluşmuştu.

2- Kitapları yazmanız ne kadar sürdü?
Felsefe Taşı 5 yılımı aldı ama bu sürenin 4 yılı içinde hem çalışıyor hem de diğer kitapların konusunu da düşünüyordum. Sırlar Odası 2 yılımı aldı ama bu sırada yine öğretmenlik yapıyordum. Azkaban Tutsağı 1 yılımı aldı. Ateş Kadehi ise şu ana kadar en hızlı yazdığım kitap oldu.

3- Favori karakteriniz kimdi?
Snape ve Dudley gibi kötü karakterler dahil bütün karakterleri seviyorum çünkü onları yazmak çok eğlenceli oluyor. Ama en çok tanışmak istediklerim Harry, Hagrid ve Profesör Lupin (Hermione’yi zaten tanıyorum, benim çocukluğuma çok benziyor. Ron’u da tanıyorum çünkü onu da en eski arkadaşımdan esinlendim).

4- Daha fazla Harry Potter kitabı olacak mı?
7 tane Harry Potter kitabı olacak, Harry’nin Hogwarts’taki her yılı için bir tane. Son kitapta Harry yetişkin olacak (büyücülerde bu yaş 17) ve sonunda okul dışında büyü kullanmaya izni olacak.

5- Fikirleri nereden buluyorsunuz?
Keşke fikirleri nereden bulduğumu bilseydim, gider orada yaşardım. Fikirlerin nereden geldiği benim için bir gizem ama bilmemekten memnunum çünkü bu işin eğlencesini bozardı.

6- İsimleri nereden buluyosunuz?
Sıra dışı isimler buluyorum. Haritalardan (Snape ve Dursley), azizlerden (Hedwig) ve savaş kahramanlarından (Lockhart) alıyorum. Kitapta anlamı olan bazı isimler de var örneğin Dumbledore eski İngilizce’de yaban arısı demek. Kendi yarattığım isimler de var, örneğin Malfoy, Flitwick ve Quidditch benim yarattığım isimler.

7- Genç yazarlara vereceğeniz tavsiyeler nelerdir?
Yazarken hep bildiğiniz şeylerle başlayın, örneğin duygularınızla veya çok iyi bildiğiniz konularla. En önemli nokta ise okuyabildiğiniz kadar okumak. Okumak sayesinde, iyi yazıları tanımayı, en sevdiğiniz şeyleri analiz ederek kendi yazınızı geliştirmenin yollarını bulabilirsiniz.

8- Gerçek kişilerden esinlenen karakterler var mı?
Hermione benim çocukluğuma çok benziyor. (Sadece ben bu kadar akıllı değildim ve bu kadar sinir bozucu olmadığımı umuyorum) Ron en eski arkadaşım olan Sean ama Harry çoğu karakter gibi benim yarattığım bir karakter.
9- Harry Potter dışında hiç başka kitaplar yazdınız mı?
Hayır yazmadım. Başka yayınlanmamış şeyleryazdım, hani fazla iyi olmayan insanlık için bir kayıp sayılmayacak şeyler. Birsürü değişik şeyler hakkında yazdım ama hiçbiri yayınlanmadı. Belki birgünyayınlanır – bilemiyorum. Hala bitirilmemiş şeyler var ve sanırım bitirmeyeyakınım ama onların yayınlanmasını ister miyim bilemiyorum.
10- Kitaplarınızdan en sevdiğiniz hangisi ?
Bu değişiyor. Muhtemelen Harry Potter ve Azkaban Tutsağı olduğunu söylemeliyim, ama şu an – bunu söylemek pek adaletli oluyor mu bilmem ama – Harry Potter ve Melez Prens en sevdiğim kitap.Üzgünüm. Onu okuyan tek kişiyim ve oldukça iyi bence .Genelde kitabı yazdığımdan hep böyle olurum. Hep işin yarısındayken çok seviyorum , ama bitirdiğim an onun işe yaramaz bir çöplük olduğunu düşünerek hor görüyorum. Şuan altıncı kitabın gidişatını gerçekten de seviyorum. Altıncı kitapta çok şey oluyor ve birçok soru cevabını buluyor. İçimde öyle bir his var ki, şimdi ordayız ve artık sırların ortaya çıkmasının zamanı geldi , daha fazla ipucu ve soru yok .Yine de tabi ki daha bitirmediğim için birkaç ipucu daha var . Umarım bu sizin için yeterince sinir bozucu olmuştur çünkü hala okuyamıyorsunuz!

En sevdiği yazar ve kitaplar:
Çocukken en sevdiğim yazarlar şunlardı: E. Nesbit, Kenneth Graham, Elizabeth Goudge, Noel Streatfield ve Paul Gallico. Bu aralar okuduğum en güzel çocuk kitabı ise David Almond tarafından yazılan “Skelling”.

Çeşitli bilgiler:
2 çocuğum var, kızım Jessica ve oğlum David. Bir tane kobayım ve deli bir tavşanım var. En sevdiğim renk mavi. Okulda en sevdiğim ders İngilizce idi.

Hobileri:
Okumak, çizmek, tropik balık beslemek

En sevdiği film:
This Wonderful Life

Kullanıcı profilini gör http://hogwartscafe.roleplaylife.net

Röportaj ve Kısa Bilgiler
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Konu Bilgileri (Detaylı Bilgiler)
» Profilde Bilgiler Bölümü